loading...

معرفی گروه اگزوز سازی پیا صنعت

سیستم سایلنسر خودرو و وظایف آن

نادر رفیعی بازدید : 7 یکشنبه 19 مرداد 1399 نظرات ()

سیستم اگزوز  و وظایف آن

می دانید که خودرو از قطعات مختلفی برخوردار است که یکی از مهم ترین هایشان سیستم اگزوز است. این بخش بر مصرف سوخت ، کاهش آلاینده های هوا و همینطور سرعت و قدرت خودرو تاثیر داشته و خود از اجزای مختلفی تشکیل شده است. یکی از این بخش ها سایلنسر است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. 

اگزوز یکی از قطعات خودرو و سایر وسایل نقلیه است که وظیفه عمده آن جمع آوری وخارج کردن دودهای حاصل از عمل احتراق و سوختن هواو بنزین در موتور می باشد که اینکار باید با کاهش آلایندگی ،کاهش صدا و کاهش دما همراه باشد. یکی از وظایف این قطعه کاهش میزان الودگی خروجی از موتور خودرو میباشد که عمدتا این امر با استفاده ازکاتالیست انجام میگیرد .

اگر اگزوز خودرو وجود نداشته باشد صداهای ناهنجاری از خودرو تولید خواهدشد که باعث خستگی زود هنگام راننده و مزاحمت برای سایر افراد میشود. سایلنسر های امروزی خودشامل چند بخش میباشند که درادامه آن هارا شرح خواهیم داد.

 سایلنسر و اجزای آن

اجزای اگزوز  عبارتند از منیفولد خروجی،لوله های رابط، لوله اگزوز،انبارصداخفه کن ولوله پخش کننده دود میباشدهرکدام از این بخش ها وظیفه ای دارد که به طورجداگانه به آن میپردازیم.

منیفولد خروجی: هدایت و تخلیه گازهای حاصل از احتراق موتوربه عقب خودرو را انجام میدهد منیفولد خروجی دود درانواع مختلفی موجود میباشد به طور مثال در یک موتور ردیفی درکناره موتور و یا در موتورهای Vشکل در دو طرف موتور قرار میگیرد و دودهای خروجی را از مجاری موجود در سر سیلندرگرفته وبه لوله اگزوز انتقال میدهد..

 

وظایف سایلنسر

لوله رابط:رابط بین منیفولد،محفظه صداخفه کن وسراگزوز هستند که تاثیر مستقیمی برکاهش فشار منفی دارند.

لوله اگزوز:وظیفه هدایت دودهایی که طی مراحلی بی صدا شده اند و همچنین از میزان آلایندگی آنها به وسیله کاتالیست کم شده را به عهده دارند.

انبار صدا خفه کن یا محفظه صداخفه کن: وظیفه کاهش سرعت گازهای خروجی و بیصدا کردن آنها را دارد،ا گرتابحال صدای موتور بدون صدا خفه کن را شنیده باشید می دانید که یک صدا خفه کن تا چه حد روی صدا تاثیردارد، درون آن تعدادی مجرای ساده با سوراخ هایی روی این مجراها و محفظه ها به خوبی یک ساز موسیقی تنظیم شده اند و به گونه ای طراحی شده اند  تا امواج صدای تولید شده توسط موتور را بازتاب دهندو تاحدی یکدیگر را خنثی کنند.

لوله پخش کننده دود: این لوله انتهای اگزوز قراردارد و سرعت خروج دود را کنترل میکند.

کارکرد کاتالیست ماشین

نادر رفیعی بازدید : 4 شنبه 18 مرداد 1399 نظرات ()

بررسی کارکرد سه گانه کاتالیزور ماشین

ارائه ی بهترین اگزوز ها برای انواعی از محصولات برند های معتبر و همچنین ملزومات اگزوز تنها تلاش ما برای جلب رضایت شما نیست. ما در پیاصنعت با ارائه ی مقالات آموزشی سعی در افزایش اطلاعات شما در رابطه با خودرو و سیستم اگزوز آن داریم. در این مطلب نیز عملکرد سه گانه کاتالیست خودرو را تشریح خواهیم کرد. 

در ادامه مقالات تخصصی پیا صنعت در بخش معرفی اجزا سیستم اگزوز خودرو، در این مقاله قصد داریم به بررسی کاتالیست سایلنسر (کاتالیست اگزوز ) بپردازیم . مافلر یا همان اگزوز با توجه به درک اهمیت و جایگاه آن در خودرو مراحل توسعه ای را پشت سر گذارده که در نتیجه آن اضافه شدن بخش هایی به سیستم داخلی اگزوز بوده است. کاتالیست یکی از این اجزاست. این قطعه نیز روند تکاملی را طی کرده و در حال حاضر به این نقطه رسیده است. اگزوزهای امروزی به بخش سومی جهت کاهش آلایندگی های زیست محیطی مجهز شده اند . در این بخش قطعه به نام کاتالیست تعبیه شده که گازهای سمی نظیر کربن منوکسید ، هیدرو کربن و اكسيدهاي نيتروژن را که از احتراق سوخت درون سیلندر ایجاد شده است را طی یک فرایند شیمیایی به گازهای بی خطر و غیر سمی تبدیل می کند. همچنین کاتالیزور، اکسید ازت که ماده‌ای سمی است  را به گاز ازت که یک گاز بی‌خطر می باشد تبدیل می نماید.

کاتالیست ها از ساختاری اسنفج گونه و از جنس فلزاتی گرانبها نظير روديم ، پالاديوم و پلاتين  تشکیل شده اند تا هنگام خروجی گازها از درون این ساختار اسنفجی شکل سطح تماس بیشتری ایجاد شود تا فرایند شیمیایی به بهترین شکل ممکن انجام پذیرد. اما کاتالیست ها به منظور ایجاد فرایند شیمیایی به دمای بسیار بالایی در حدود 800 تا 900 درجه سانتگراد نیاز دارد از همین رو محل نصب این قطعه درست در ابتدای اگزوز و دقیقا بعد از خروجی های منیفولد دود قرار دارد تا از همان گرمای ناشی از احتراق ،به دمای مورد نظر برسد .

قابل ذکر است کاتالیست تا 90 درصد گازهای سمی را به گاز های غیر سمی تبدیل می نماید و نقش موثری در عدم آلودگی هوا ایفا می نماید.

عوض شدن صدای اگزوز

نادر رفیعی بازدید : 4 جمعه 17 مرداد 1399 نظرات ()

دلیل تغییر صدای اگزوز

به طور معمول و در اکثر موارد سیستم اگزوز ماشین صدای بلندی از خود تولید نمی کند. زمانی که تغییری در ولوم صدای آن ایجاد شود و یا صدای غیر عادی تولید کند ، باید فهمید که این تغییر ناشی از مشکلی نظیر نشتی است و سریعا آن را برطرف کرد. در ادامه ی این مطلب از سری مطالب آموزشی پیاصنعت ، همراه ما باشید تا در این باره بیشتر بدانید. 

با این حال، اگر اگزوز خودرو در حالت طبیعی نیز صدای بلندی دارد، دلیل آن را می توان از کارخانه تولیدی جویا شد و برای حل آن نیز می توان یک صدا خفه کنِ اگزوز خریده و روی اگزوز نصب شود. صدا خفه کن ها همانطور که از اسمشان پیداست، برای کاهش صدای اگزوز طراحی شده اند.

چگونه صدای اگزوز را از بین ببریم

۱- خودروی خود را در یک مکان صاف و مسطح پارک کنید.

اولین مرحله برای پیدا کردن نشتی اگزوز، بالا آوردن ماشین تاجایی است که بتوانید براحتی با آن کار کنید. برای این کار باید از جک استفاده کنید. تا حد امکان سعی کنید برای شروع کار، خودرو خود را در یک مکان مسطح پارک کنید و جک بزنید تا جک بتواند وزن ماشین را تحمل کند.

 • کف آسفالتی یا بتنی و سیمانی، بهترین مکان برای جک زدن اتومبیل است.
 • هرگز روی سطوحی مانند چمن و سنگریزه، جک نزنید. زیرا احتمال واژگونی اتومبیل در این سطوح وجود دارد.

۲- اجازه دهید اگزوز سرد شود.

پس از رانندگی و روشن بودن اتومبیل، لوله اگزوز بسیار داغ می شود. به همین دلیل باید منتظر بمانید تا اگزوز سرد شود. ممکن است سرد شدن اگزوز چندین ساعت طول بکشد، اما باز هم لازم است تا سرد شدن کامل آن صبر کنید.

 • هر چه مدت زمان بیشتری موتور خودرو روشن بوده باشد، مدت زمان طولانی تری نیز لازم است تا اگزوز کاملاً سرد گردد.
 • برای چک کردن سردی یا گرمی اگزوز، روی کاپوت دست بگذارید. اگر کاپوت گرم بود، نشان دهنده این است که اگزوز و موتور خودرو هنوز داغ هستند.

نکات کلیدی در نگهداری از ماشین

نادر رفیعی بازدید : 7 دوشنبه 13 مرداد 1399 نظرات ()

مهم ترین نکات نگهداری از ماشین

از جمله مواردی که خودرو داران باید به آن توجه کافی را داشته باشند نحوه ی نگهداری از خودرو است که می تواند بر کارایی خودرو اثر بگذارد. از همین رو در این سری از مقالات آموزشی گروه اگزوز سازی پیاصنعت قصد داریم به بررسی نکات مهم در رابطه با نگهداری از خودرو بپردازیم. با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر بدانید. 

طریقه ی نگهداری از خودرو 

1- اصلی ترین نکته ای که باید در نگهداری از خودرو به ان توجه داشته باشید مربوط است به خود صاحب خودرو ، اگر شخصی بسیار منظم و با سلیقه باشید بی شک خودرو شما نیز با نظم و سلیقه بسیار زیادی نگهداری خواهد شد. حتماً دفترچه راهنمای استفاده و نگهداری خودروی خود را مطالعه کنید. چرا که هر خودرو دستورالعمل نگهداری و استفاده منحصر به فرد خود را دارد.

2- در صورت امکان با خودرو خود وارد جاده‌های خاکی و بی‌کیفیت نشوید و اگر مجبور به رانندگی در این جاده‌ها هستید با دقت و سرعت کم حرکت کنید و ناهمواری‌ها را با سرعت کم رد کنید. نا همواری ها و جاده های خاکی میتواند موجب آسیب به قسمت زیرین خودرو به ویژه سیستم اگزوز خودرو یا همان مافلر شود . از این رو ضروری است که در هنگام رانندگی در این سطوح با حداقل سرعت اقدام به حرکت کنید.

3- بدنه خودرو شما برای سالم ماندن باید همیشه تمیز باشد، وجود آلودگی و گرد و غبار باعث لطمه زدن به رنگ بدنه خودرو می‌شود. برای پاکسازی بدنه از دستمال و مواد پاک کننده با کیفیت و مناسب استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که در زمان شستشوی ماشین حتما زیر شویی خودرو را نیز انجام دهید انباره اگزوز از قطعات حساس بوده که نیاز است همیشه تمیز باشد.

4- یکی از مهمترین مواردی که همواره به پوشش خودرو ها صدمه وارد میکند و بسیاری از افراد از ان بی اطلاع هستند و یا به آن توجه نمیکنند نور خورشید است. نور خورشید علاوه بر خرابی پوشش خودرو به بدنه آن نیز آسیب های بسیار جدی وارد میکند.

5- نقاطی از خودرو که قابل رویت نیستند مثل زیر گلگیرها را همیشه از رسوبات تمیز کنید تا باعث پوسیدگی بدنه خودرو نشوند. این نکته میتواند بسیار دارای اهمیت باشد، چرا که بخش های زیرین خودرو در معرض خطر ترین بخش محسوب می شوند. انتخاب سیستم مافلر (اگزوز ) مناسب میتواند خطرات ناشی از رسوبات را نیز جبران کند .

6- بعد از انجام رانندگی بعلت وجود نمک و سنگ ریزه در گل ولای و برف ،خودرو را بشوئید.

7- پس از شست و شوی خودرو حتما باید بدنه خودروی خود را خشک کنید و اگر رطوبت وارد آن شده است با دقت این رطوبت را از بین ببرید. در مورد سیستم اگزوز باید بدانید که زمان کوتاهی کارکرد خودرو میتواند موجب خروج رطوبت از داخل انباره مافلر شود.

8- بخش‌هایی مانند لولا‌ها و درپوش‌ها را روغن کاری کنید.

9- از محکم بودن اتصالات موتور مطمئن باشید و به صداهای خروجی از خودرو دقت کنید چرا که براساس نظر کارشناسان فنی بسیاری از این صداها، در اثر مشکلات فنی ایجاد می شوند.

اگزوز بی کیفیت

نادر رفیعی بازدید : 9 جمعه 10 مرداد 1399 نظرات ()

اگزوز با کیفیت و بی کیفیت

در بین اجزای خودرو می توان از سیستم اگزوز آن به عنوان بخشی مهم که در کارکرد خودرو نقش مهمی دارد ، نام برد. پیش از این در رابطه با نقش اگزوز در سرعت ، مصرف سوخت و کاهش دهی آلاینده های ناشی از سوختن سوخت ماشین ، صحبت کرده ایم. اما در ادامه می خواهیم به بررسی کیفیت و مرغوبیت اگزوز و تاثیرات آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

می دانید که از میان قطعات خودرو ، سیستم اگزوز جزو بخش های مهم محسوب شده و تاثیر چشمگیری بر کارکرد خودرو دارد. این قطعه بر مصرف سوخت و سرعت خودرو و همچنینی کاهش آلاینده های ناشی از کارکرد خودرو اثر داشته و وجود مشکل در کارکرد و کیفیت آن می تواند دردسر ساز شود. از این رو قصد داریم به بررسی اگزوز بی کیفیت و باکیفیت بپردازیم. 

همیشه معقوله کیفیت به عنوان یکی از مهم ترین پارامتر های  تولیدات صنعتی محسوب می شود . در شاخه تولید قطعات خودرو به دلیل اهمیت این صنعت و میزان استفاده از قطعات تولیدی توسط قطعه سازان و خودرو سازان اهمیتی بیشتری داشته است. یکی از قطعاتی که کیفیت ساخت آن می تواند نقش مهمی در کارکرد صحیح خودرو داشته باشد سیستم اگزوز با کیفیت است. از این رو در میان قطعه سازان سازندگان سیستم های اگزوز و قطعات وابسته به آن بیشتر مورد توجه هستند.

در روز های تحریم که وابستگی به قطعات تولیدی توسط شرکت های بعضا چینی تا حد زیادی حذف شده است، راه کارهای زیادی برای تولید قطعات خودرو در داخل اتخاذ شده است و شرکت های قطعه ساز تولید داخل بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. اما این موضوع در صنعت اگزوز پیامد های ناگواری را نیز به همراه داشته است.

محصولاتی با پارامتر هایی به عنوان ضد کیفیت.

 

در مقابل، با کیفیت ترین اگزوز، دقیقا عکس قضیه نیز مصداق دارد و به کرات ملاحظه شده است که اگزوز های ارزان بدوا از متریال های دست دوم و یا ضایعات ورق تهیه می شود و یا حتی از لفاف ورقها و ضایعات ورق ها استفاده می شود، یا اینکه در زمان ساخت اجزا آن را حذف می کنند ، برای مثال درب های داخلی را حذف می کنند و یا اینکه سیستم صدا گیر و لوله های مشبک آن را حذف می کنند. متاسفانه گاهی اوقات مشاهده شده است که ورزق الکترو گالوانیزه را به عنوان آلومینایزد به بازار ارائه می دهند .

بنابر این مصرف کنندگان باید دقت کافی در این امر را داشته باشند. همیشه اگزوز و قطعات وابسته به ان را از نمایندگی های معتبر شرکت های برتر اگزوز ساز تهیه کنید.

 

اگزوز با کیفیت

بعضا مشاهده شده است که ضخامت بدنه را کمتر از حالت استاندارد در نظر می گیرند و در بعضی مواقع با کمال تاسف مشاهده می شود که اگزوز سازهای متفرقه از برند های کارخانجات خودرو ساز استفاده می کنند و بدنه اگزوز نامرغوب را برای اغوای مشتری مزین به آرم های کارخانه های خودرو ساز می کنند.

این موضوع به نوبه خود جرم محسوب می شود لذا مصرف کننده باید به این موضوعات توجه کافی داشته باشد.

نکات مهم استفاده از خودرو در فصل زمستان

نادر رفیعی بازدید : 6 چهارشنبه 08 مرداد 1399 نظرات ()

 نکات مهم استفاده از خودرو در فصل سرما

در فصل زمستان کاهش دما و سردی هوا موجب برخی مشکلات می شود که اگر ندانید چگونه در این هنگام از خودروی خود نگهداری و استفاده کنید ، در کارکرد آن ممکن است مشکلی ایجاد شود. در مطالب پیشین در رابطه با نگهداری از خودرو در زمستان صحبت کرده ایم ؛ اینک نکاتی که در فصل سرما در حین استفاده از خودرو باید رعایت کنید را بررسی خواهیم کرد. 

ما در پیا صنعت به عنوان یکی از بزرگترین قطعه سازان کشور و به عنوان مجهزترین اگزوز ساز خاور میانه  تلاش داریم تا با ارائه راهنمایی های کارآمد، به مخاطبان خود آموزش های لازم در خصوص تعمیر و مراقبت از خودرو را ارائه دهیم. از این رو از شما درخواست داریم تا با ما همراه باشید .

آمادگی خودرو در زمستان

گرم کردن ماشن درجا کار درستی است ؟

آیا گرم کردن خودرو به صورت درجا، کار درستی است، بی شک این مورد یکی از سئوال هایی است که همواره بسیاری از افراد در ذهن خود دارند. این موضوع به ویژه در زمستان و بعد از گذران از شب های سرد زمستانی قابل توجه است.

شاید جالب باشد بدانید که در زمستان و به علت قرار گرفتن موتور و متعلقات آن در سرمای شدید و سرد شدن سطح سیلندر و همچنین کاهش شدید در دمای روغن به‌کار گرفته شده در فضای داخلی آن، عملکرد موتور در هنگام شروع به کار بشدت افت کرده و علاوه بر مصرف بیشتر سوخت و سایش قطعات اصطکاکی موتور، سبب افزایش در تولید آلاینده‌ها می‌شود این موضوع می تواند در بیشتر شدن میزان آلاینده ها به دلیل عدم کارکرد صحیح خودرو در زمستان اثر گذار باشد.

در این صورت برخلاف باور های نادرست عوام که کارکرد خودرو به صورت درجاست، لازم است پس از روشن کردن موتور با حرکت کردن با استفاده از دنده های سنگین به احتراق بهتر سوخت و روان کاری خودرو کمک کنیم . در این صورت به گرم شدن کامل پیشرانه خودرو کمک خواهیم کرد و این موضوع سبب کارکرد بهتر خودرو خواهد شد .

کاتالیست

نادر رفیعی بازدید : 4 یکشنبه 05 مرداد 1399 نظرات ()
از جمله اجزای سیستم اگزوز ، کاتالیست یا مبدل کاتالیستی است. در ادامه قصد داریم در مقالات آموزشی گروه اگزوز سازی پیاصنعت ، این قطعه از سیستم اگزوز را بررسی کنیم. اگر به دانستن کاربرد ، محل قرار گیری و اجزای آن علاقه مند هستید ، این مطلب را از دست ندهید. 
 

مبدل کاتاليستی چيست؟

کاتاليزور” از نظر شيمی، ماده ای است که باعث واکنش شيميايی می شود. از مبدل کاتاليستی برای تبديل گازهای مضر توليد شده توسط سوخت موتور بنزين يا ديزل استفاده می کند تا گازهای مضر کمتري به هوا منتقل شوند.

مبدل های کاتاليستی كجا واقع شده اند؟

مبدل کاتاليستی در يك سيستم اگزوز خودرو قرار دارد. اغلب در نزديکی منيفولد خروجی موتور (بخشی است از اگزوز كه به موتور و منيفولد متصل می شود). مبدل کاتاليزوری هنگامی که گرم می شود بسيار کارآمد تر است، از اين رو آنها را در نزديکی موتور قرار مي دهند که دمای بالاتري دارد.

دمای کاری مطلوب مبدل کاتاليستی بين ٣٥٠ تا ٤٠٠ درجه سانتيگراد است.

چه چيزی در داخل مبدل کاتاليزوری قرار دارد؟

در داخل اغلب مبدل های کاتاليزوری مدرن، انواع لانه زنبوری، يا انواع قديمی، مهره های سراميکی کوچک هستند. هر ساختار داخل يک مبدل کاتاليزوری، پوشش کاتاليزورهايی را ايجاد می کند که باعث واکنش شيميايی می شوند.

اين کاتاليزورها شامل يک لايه نازک از پلاتين، روديوم و / يا پالاديوم هستند.

فراخوان جذب نمایندگی پیاصنعت

نادر رفیعی بازدید : 9 شنبه 04 مرداد 1399 نظرات ()

شرکت تولیدی اگزوز پیاصنعت قصد دارد تا با اهدای نمایندگی ها فروش اگزوز ایجاد اشتغال کرده و همچنین فروش محصولات خود را در سراسر کشور گسترش دهد. اگر مایل به دریافت نمایندگی شهرستان خود هستید ، باید مواردی رابدانید. در ادامه همراه ما باشید تا از نحوه ی اعطای نمایندگی و شرایط لازم برای درخواست آن آگاهی یابید. 

سیاست کلی شرکت تولیدی اگزوز پیا صنعت در اعطای نمایندگی فروش با رویکرد اعطای نمایندگی فعال در مراکز استان ها به تعداد یک نماینده برای هر استان و اعطای چند نمایندگی فعال فروش در تهران تدوین شده است.

پیا صنعت فروش محصول  خارج از نمایندگان رسمی خود ندارد و لازم است فروشگاه ها و مصرف کنندگان نهایی از طریق این نمایندگان درخواست های خرید خود را پیگیری نمایند.

در صورتی که نیاز به اطلاعات نمایندگی فروش استان محل سکونت خود یا نمایندگی های تهران داشته باشید، می توانید از طریق تماس با دفتر مرکزی این شرکت در تهران درخواست خود را مطرح نمایید.

معرفی انواع لوله اگزوز

نادر رفیعی بازدید : 6 پنجشنبه 02 مرداد 1399 نظرات ()

آشنایی با انواع لوله اگزوز

می دانید که یکی از قطعات مهم و کاربردی اگزوز ، لوله اگزوز است که در عملکرد سیستم اگزوز نقش بسزایی دارد. این قطعه انواع مختلفی دارد که برای انتخاب نوع مناسب با نیاز شما و خودرو تان بهتر است ابتدا با آنها آشنا شوید. در ادامه با ما همراه باشید تا در ادامه ی این مطلب به بررسی انواع لوله اگزوز بپردازیم. 

ما در گروه  تولیدی اگزوز پیا صنعت تلاش داریم تا با بهره گیری از مدرن ترین تکنولوژی ها و به روز ترین ابزار های موجود، اقدام به ساخت انواع لوله و اتصالات مربوط به سیستم اگزوز خودرو نماییم.

انواع مختلف لوله های تولیدی در مجموعه پیا صنعت، تماما در خط تولید این مجموعه تولید، خم کاری و برش کاری شده اند و استاندارد های جهانی تولید محصولات این حوزه را کسب کرده اند.

مواد اولیه مورد استفاده، تماما بالاترین کیفیت را داشته و از کالاهای دارای درجه کیفی برتر در این صنعت محسوب می شود.

ما در پیا همواره کوشیده ایم با دسترسی به بالاترین درجه کیفی، الگوی کالای با کیفیت ایرانی را در مجموعه پیا صنعت ، پیاده سازی کنیم. کالایی که پس از تولید به دلیل کیفیت بالا، استفاده ساده و راحتی در نصب بتواند به جایگاه مطلوبی در میان صنعت گران و مصرف کنندگان جز و کل دست یابد.

 
 

تولید لوله با خم های متفاوت و استاندارد

تکنولوژی مدرن ساخت انواع مختلف لوله اگزوز، نیازمند بهره گیری از دستگاه ها و توان مهندسی روز دنیا برای تولید لوله های اگزوز با ضریب استاندارد بالاست. برخلاف بسیاری از قطعه سازان دیگر، که فرایند تولید و خم لوله توسط نیروی انسانی و به صورت دستی صورت میگیرد، این فرایند توسط پیا صنعت با دستگاه های تمام اتوماتیک انجام می گیرد.

این امر امکان استفاده از فلز ضخیم تر و با دوام تر را برای پیا صنعت فراهم ساخته و در نتیجه ، انحنا و میزان خمش کاملا مناسب خواهد بود.

خروجی این تکنولوژی موجب ایجاد لوله های با خم های یکسان و در نتیجه محصول نهایی کاملا سایز استانداردی خواهد داشت، به گونه ای که در زمان نصب اگزوز به دلیل استاندارد بود سایز ها و خم ها، نصب اگزوز در کمترین زمان ممکن خواهد بود.

معرفی سیستم اگزوز و طرز کار آن

نادر رفیعی بازدید : 4 سه شنبه 31 تير 1399 نظرات ()

 معرفی اجزا و عملکرد سیستم اگزوز

می دانید که بحران آلودگی هوا و همچنین منابع سوخت و انرژی امروزه بر تمام دنیا حاکم است. از جمله موارد به شدت تاثیر گذار بر این مسئله خودرو ها هستند که در طیف وسیعی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو باید در تولید و طراحی خودرو ها و قطعات اثر گذار آنها بر این موارد ، ویژگی ها و نکاتی لحاظ شود. امروزه در جهان به علت بحران انرژی و همچنین استاندارد های آلایندگی سختگیرانه ، تلاش خودرو سازان بر این است که محصولات خود را با استفاده از نوآوری و تکنولوژی به گونه ای طراحی و تولید کنند که کمترین میزان مصرف سوخت و تولید آلاینده را داشته باشد.می دانید که اگزوز موظف است دودهای ناشی از واکنش های شیمیایی رخ داده داخل سیلندر ها را به محیط بیرون انتقال دهد.

به همین منظور اگزوز خودرو همانند سایر سیستم های خودرو دچار تغییرات اساسی شده است که علاوه بر هدایت گازهای حاصل از احتراق به محیط وظایف دیگری نیز بر عهده دارند که عبارتند از:

 1. جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی موتور
 2. جلوگیری از لرزش موتور
 3. کاهش دمای گازهای خروجی
 4. کاهش صدای گازهای خروجی
 5. کاهش آلایندگی گازهای خروجی

 

به طور کلی اﮔﺰﻭﺯﻫﺎ ﺍﺯ ﺳﻪ ﺑﺨﺶ ﺍﺗﺼﺎﻝ ﺑﻪ ﻣﻮﺗﻮﺭ، ﻣﯿﺎﻧﯽ ﻭ ﺍﻧﺘﻬﺎﯾﯽ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﻣﯽ‌ﺷﻮﺩ.

اجزای سیستم اگزوز عبارت اند از منیفولد دود، لوله اگزوز، مبدل کاتالیستی، منبع اگزوز( در بعضی از خودروها) و قسمت انتهایی لوله اگزوز می باشد.

 

 

عملکرد سیستم اگزوز

 

چدنی اگزوز  (Manifold)

منیفولد خروجی مجرایی است که گازهای خروجی را از محفظه احتراق به لوله اگزوز منتقل می کند. بیشتر منیفولدها از جنس چدن (Cast Iron) و یا از جنس فولاد ضد زنگ هستند. منیفولد خروجی به ازای هر خروجی در سر سیلندر موتور، یک مجرا خروجی را داراست که در نهایت همه وارد یک کانال می شوند. سطح تماس این قطعه با سرسیلندر را به گونه ای توسط ماشین کاری تخت (Flatness) میکنند تا کاملاً منطبق بر سطح مجراهای خروجی سر سیلندر شود. البته برای جلوگیری از هرگونه نشتی از یک واشر مخصوص نیز استفاده می شود. این واشرها اغلب از جنس مس و یا نوعی مواد نسوز هستند.

شایان ذکر است که در موتور خطی منیفولد در کناره موتور قرار میگیرد و در موتور V شکل به هر یک از سر سیلندرها یک منیفولد دود نصب می شود.

تعداد صفحات : 4

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 34
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 1
 • بازدید امروز : 27
 • باردید دیروز : 2
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 44
 • بازدید ماه : 76
 • بازدید سال : 830
 • بازدید کلی : 1,192